top of page
medoş.jpg

ŞANS KOZASI

Tulipa Cypria-Black Tulip (Kıbrıs Medoş Lalesi)

Uğurunuzu, şansınızı her zaman yanınızda taşıyın!

Zambakgiller (Liliaceae) familyasından Tulipa Cypris, Tepebaşı, Çamlıbel civarında yetişen, koparılması 1998’den beri iyi ki yasak, koruma altına alınmış, Kıbrıs'ın endemik bitki türlerinden.

Medoş Lalesi, kıpkırmızı rengiyle Mart-Nisan aylarında açarak yazın gelişini müjdeler ve Kuzey Kıbrıs’ta Tepebaşı ve Avtepe Köylerinde adına festivaller düzenlenir. Adanın florası, adalıların güneşle ve neşeyle raks eden bu çiçeğe verdiği kıymet ve kültürlerine bağlılığı başka hiçbir şeye benzemez.

Eski bir efsaneyi anacak olursak; yeşil bir yaprağın üzerindeki çiğ damlasına yıldırım düşünce o yaprak kızarıp laleye dönüşür. Lalenin göbeğindeki siyah noktalar da yıldırımın yarattığı yanık izleri olarak anlatılır. Rivayeti bir yana, onun bu benzersiz kırmızı-siyahı bir araya gelince Medoş lalesi görsel bir şölen sunar…

Kıbrıs Medoş Lalesini güneşin sonsuz enerjiyle ve en şanslı enerjileri kendine çekmekle ilişkilendirmemek olmaz.

Adalıların sevgilisi, gözbebeğimiz Medoş Lalesi nasıl yaz gelirken başını güneşe doğru uzatıp yükseliyorsa, biz de ondan alacağımız ilhamla güneşe ve yeni olasılıklara uyanabiliriz. En şanslı günümüz, medoşların açmaya başladığı gündür…

Öz şefkati, aşkı ve sevgiyi temsil eden kırmızı tonuyla Medoş Lalesi, kalbinize sıcacık bir enerji yaysın ve size yol göstersin… Uğurunuzu, şansınızı her zaman yanınızda taşıyın!

Aşk
Cacti
bottom of page