top of page
kibris akasyası.jpg

HUZUR KOZASI

Mimosaceae (Kıbrıs akasyası, Kıbrıs mimozası, Altınçelenk)

Denge, uyum ve huzur için Altınçelenk akasyaya güvenin.

Anavatanı Avustralya olan ve 30 metreye kadar boylanabilen çalı ve ağaç formunda bulunan bitki türü akasya. Şubat ve mart aylarında doğa uykuya dalıp baharda canlanmak için güç toplarken akasya çiçekleri hala ağaçta kalıyor! En kötü toprak koşullarında bile yetişebilme ve kuraklığa dayanabilme özelliğine sahip.

Kuzey Kıbrıs’ın da akasyası var. Yalnızca kış süresince ayakta kalmıyor, yazın kavurucu sıcağına da dayanıklı. Ufacık bir ağaç, dar ve mavimsi-yeşil yaprakları var. Çiçekleri ise göz alıcı… Altın sarısı renginde çiçekleri rüya gibi. 1cm’lik ufak toplardan oluşan salkımlar halinde dalları süslüyor. Güzel görünümleri ve kokuları ile yabani bitkiler arasında akasyanın çok özel bir yeri var.

Kıbrıs’ın benzersiz florasında yetişen akasyanın öyle bir özelliği daha var ki…

Tıbbın sağladığı ilaçlara ihtiyaç duyulmayan hafif durumlarda bitkilerden yardım alıyoruz. Çoğumuzun gün içinde uğraştığı ve kendine göre strese sebep olan pek çok problemi var. İş hayatımız, özel ilişkilerimiz, ailevi problemlerimiz, sosyal hayatın zorluları... Bazı zamanlarda bunlarla nasıl baş edeceğimizi bilemediğimiz anlar gelince işte bitkilerin şifacı ruhu bizi sarıp sarmalıyor.

Sakinliği arttıran ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğu bilinen Akasya çiçeği, çiçek ve yaprakları kurutulup kaynatıldığında akasya çiçeği çayı olarak tüketilebiliyor. Ruhsal hastalıklarda henüz ilaçların bulunmadığı çok eski dönemlerde, stres, uykusuzluk ve kaygı tedavisinde akasya çiçeğinin kullanıldığı biliniyor. Doğal bir anti depresan görevi üstlenen şifacı akasya, ayrıca güçlü bir zihin açıcı. Bulunduğu odada stres seviyesini azaltıp uykuyu düzenleyerek günlük hayat kaygısını azaltıyor.

Altın renkli, sihirli Kıbrıs akasyası içsel huzurunuzun koruyucusu. Denge, uyum ve huzur için Altınçelenk akasyaya güvenin.

Aşk
Cacti
bottom of page